Greyhound – szybki, zwinny i kochany

Greyhoundy to psy słynące przede wszystkim ze swojej imponującej szybkości, zwinności oraz predyspozycji do sportowej kariery. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z ogromu zalet, które prezentują sobą Ci psi sprinterzy. Są to bowiem zwierzęta niezwykle wrażliwe, delikatne, czułe i zakochane w swoim właścicielu. Kochają dzieci, są inteligentne i łatwo się uczą. Dodatkowo, cechuje je długowieczność, dobra zdrowotność oraz łatwy poziom pielęgnacji. Warto więc dowiedzieć się, czy jest to pies dla Ciebie.

 

Greyhound – wygląd i opis rasy

  • Wysokość w kłębie: 71-76 cm (psy), 68-71 cm (suki)
  • Masa ciała: 29-42 kg (psy), 27-29 kg (suki)
  • Krótkowłosy
  • Średnia długość życia: 10-14 lat

Greyhound – wzorzec rasy

  • Sylwetka smukła, elegancka.
  • Sierść krótka, przylega do ciała.
  • Uzębienie kompletne oraz mocne.
  • Głowa o małych uszach, klatka piersiowa głęboka, szyja mocna i długa, kończyny muskularne oraz długie.
  • Dopuszczalne umaszczenie sierści obejmuje kolory: białe, czarne, czerwone, niebieskie oraz pręgowane.

Greyhound – charakter

Greyhound to pies towarzyski, spokojny oraz wrażliwy. Bardzo lubi dzieci, jest niezwykle delikatny oraz czuły. Nie wykazuje predyspozycji do agresji, jest stosunkowo łatwy do ułożenia.

Wykazuje on duże zapotrzebowanie na wysiłek fizyczny a także stymulację umysłową, dlatego codzienne spacery z tym psem powinny być nie tylko długie, ale także ciekawe i angażujące zwierzę do pracy. Zazwyczaj dogaduje się z innymi psami, ale z uwagi na silnie rozwinięty instynkt łowiecki, kontakt z mniejszymi od niego zwierzętami może być dla tych drugich dosyć ryzykowny.

Greyhound – długość życia

Długość życia przedstawicieli omawianej rasy wynosi średnio 10-14 lat. Jest to więc imponujący wynik dla psa dużych rozmiarów.

Greyhound – zdrowie

Greyhoundy są stosunkowo zdrowymi, długowiecznymi i odpornymi zwierzętami.

Niespecjalnie radzą sobie jednak ze zmianą warunków pogodowych, zwłaszcza w przypadku wystąpienia niskich temperatur. W konsekwencji, podczas zimy należy zawsze zaopatrzyć naszego podopiecznego w odpowiednie dla niego ubranko.

Greyhound wykazuje predyspozycje do niektórych chorób:

  • Kostniakomięsak
  • Rozszerzenie żołądka
  • Skręt żołądka
  • Niedoczynność tarczycy
  • Schorzenia serca
  • Schorzenia oczu

Greyhound – pielęgnacja

Dorosły przedstawiciel tej rasy nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy, że regularnie przeczeszemy sierść szczotką, będziemy pamiętać o obcinaniu pazurów, oczyszczaniu gruczołów okołoodbytowych oraz kontrolowaniu stanu oczu. Należy także systematycznie czyścić uzębienie zwierzęcia oraz dbać o stan jego jamy ustnej.

Greyhound – żywienie

Żywienie greyhounda zależy w znacznym stopniu od kierunku jego użytkowania. Psy wyścigowe mają zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne niż typowy przedstawiciel omawianej rasy.

Greyhound może być żywiony zarówno gotową karmą komercyjną, pokarmem przygotowywanym w domu, jak i dietą BARF. Ważne jest jednak, aby dane pożywienie pokrywało psie zapotrzebowanie na najważniejsze składniki pokarmowe oraz dostarczało wystarczająco dużo energii.

Ważne jest, aby nie karmić zwierzęcia bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym, z uwagi na wrodzoną predyspozycję tej rasy to skrętu żołądka.

Greyhound – szkolenie i wychowanie

Greyhound – szkolenie i wychowanie

Obecnie grehoundy nie są wykorzystywane zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem - czyli polowaniem. Są to przede wszystkim psy towarzyszące oraz rodzinne, szkoli się je także w kierunku psich wyścigów. Zwykle kariera sportowa kończy się w momencie ukończenia przez psa około 5 lat.

Jeżeli nie decydujemy się na karierę sportową, należy pamiętać, że utrzymanie tego zwierzęcia wymaga regularnych, długich spacerów oraz zapewnienia odpowiednio dużej dawki aktywności fizycznej.

Wychowanie psa powinno opierać się na metodach pozytywnych, z uwagi na olbrzymią wrażliwość oraz delikatność psychiki przedstawiciela omawianej rasy. Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią socjalizację zwierzęcia oraz naukę posłuszeństwa oraz podstawowych komend.

Greyhound – szczeniaki i hodowla

Decydując się na greyhounda, mamy dwie opcje. Możemy oczywiście zdecydować się na szczenię hodowlane - w tym wypadku warto zwrócić uwagę na renomę danej hodowli, socjalizację rozmnażanych w niej zwierząt oraz ich zgodność ze wzorcem fci. Jeżeli jednak przeraża nas koszt zwierzęcia z hodowli, możemy również wybrać psa bez rodowodu- a więc czworonoga w typie danej rasy, którego możemy uratować za darmo ze schroniska, czy fundacji wystawiającej zwierzęta do adopcji.

Greyhound – cena

Hodowlane szczeniaki rasy greyhound kosztują zwykle co najmniej 3 tysiące złotych. Cena danego osobnika zależy między innymi od jego indywidualnych cech, pochodzenia oraz tego, jak wygląda sama hodowla oraz panujące w niej warunki.

Koszt posiadania psa obejmuje oczywiście nie tylko jego zakup, ale również utrzymanie- regularne wizyty u lekarza weterynarii, profilaktyczne szczepienia, odrobaczanie, szkolenia, wyprawka dla szczenięcia, ale i nieplanowane leczenia czy zabiegi chirurgiczne.

Greyhound – historia rasy, ciekawostki

  • W średniowieczu greyhoundy użytkowane były do polowania na sarny, zające oraz jelenie.
  • Rasa ta jest znana ze swojej ponadprzeciętnej szybkości oraz dobrego wzroku- są to idealne cechy predysponujące do wybitnych umiejętności łowieckich.
  • Jest to jedna z najstarszych ras na świecie. Najstarsze wzmianki o greyhoundach datuje się na czasy starożytnego Egiptu, kiedy to wizerunki tych psów umieszczane były na hieroglifach oraz grobowcach. Początkowo były to zwierzęta zarezerwowane jedynie dla przedstawicieli wyższych sfer społecznych- inni posiadacze greyhoundów skazywani byli za zakup psa tej rasy nawet karą śmierci.
  • Greyhoundy spędzają nawet 18 godzin na dobę na spaniu.
  • Przedstawiciele tej rasy potrafią rozwinąć prędkość nawet 72 km/h, dlatego zalicza się je do jednych z najszybszych zwierząt. Dzięki tej umiejętności oraz korzystnej budowie anatomicznej, greyhoundy świetnie sprawdzają się w takich sportach, jak pogoń za sztucznym zającem czy coursing. Są one krótkodystansowcami.

Greyhound – dla kogo?

Greyhound będzie idealnym przyjacielem dla Ciebie jeżeli:

  • Jesteś osobą aktywną
  • Szukasz psa do towarzystwa
  • Szukasz psa wyścigowego
  • Masz dzieci
  • Szukasz psa inteligentnego, który łatwo się uczy
  • Zależy Ci na psie o mało wymagającej pielęgnacji
  • Szukasz psa długowiecznego

To może Cię zainteresować:

Karmy hipoalergiczne Premium Selection Countryside – recenzja
Retriever z Nowej Szkocji – Toller
Biały owczarek szwajcarski – kuzyn owczarka niemieckiego
Jak widzi pies – czy psy widzą kolory?
Ogórek dla psa – czy można go podawać zwierzętom?
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *